Warning: include(/home/content/d/o/n/don13greg78/html/svetik/components/com_jce/dump.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/content/61/3669161/html/svetik/index.php on line 14

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/home/content/d/o/n/don13greg78/html/svetik/components/com_jce/dump.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5_3/lib/php') in /home/content/61/3669161/html/svetik/index.php on line 14

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/content/61/3669161/html/svetik/index.php:14) in /home/content/61/3669161/html/svetik/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/content/61/3669161/html/svetik/index.php:14) in /home/content/61/3669161/html/svetik/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/61/3669161/html/svetik/index.php:14) in /home/content/61/3669161/html/svetik/libraries/joomla/session/session.php on line 426

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/61/3669161/html/svetik/index.php:14) in /home/content/61/3669161/html/svetik/plugins/system/jfrouter.php on line 316

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/61/3669161/html/svetik/index.php:14) in /home/content/61/3669161/html/svetik/plugins/system/jfrouter.php on line 317

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/content/61/3669161/html/svetik/index.php:14) in /home/content/61/3669161/html/svetik/plugins/system/jfrouter.php on line 318
GOLEMO POVECERIE I LITURGIJA NA PRETHODNOOSVETENI DAROVI
 
 

Saint Clement of Ohrid

Saint Clement of Ohrid

Church Donations

Paypal_button1

GOLEMO POVECERIE I LITURGIJA NA PRETHODNOOSVETENI DAROVI PDF Print E-mail
Thursday, March 31 2011 00:00

Во деновите 29-ти и 30-ти март 2011 година традиционално во време на Велигденскиот пост, а со благослов на надлежниот епархиски архиереј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Американско-канадски Господин Методиј се отслужија следниве великопосни богослужби:

Вторник, 29 март - Големо Повечерие и
Среда, 30 март - Утрена Богослужба, Часовите (1ви, 3ти, 6ти и 9ти), Изобразителна и Литургија на Претходноосветените дарови.
Со Богослужбите духовно раководеше архиерејскиот заменик на АКМПЕ и архиерејски намесник за средно-западното американско архиерејско намесништво протоереј-ставрофор Томе Стаматов во сослужение на парохискиот свештеник протоереј Васил Манасиев и следниве браќа сослужители - парохиски свештеници од сестринските македонски православни цркви во намесништвото: протоереј-ставрофор Душко Ѓорѓиевски од Колумбос, Охајо, протоереј Зоран Здравев од Кентон, Охајо, и свештеник Рубинчо Ацески од Чикаго, Илиноис.
После светите богослужби женската секција при црквата имаше приготвено посна трпеза на љубовта.

Last Updated on Monday, April 18 2011 19:46